marți, 23 iunie 2026

Epilog, din categoria „Nu ești trădător, ci traducător” (Valentin Tigău, cîndva)

Declarasem închis subiectul Nicu Dragomir, și el chiar este în ciuda aparențelor următoare.

Dar aș mai zăbovi asupra a ce socotesc a fi, pe de o parte, o lecție de omenesc, iar pe de alta una de manipulare.

La o postare despre același dispărut, am întrebat


„De gura lui pașnică nu pomeniți nimic?
În calitate de concurență, întreb: prin ce era enciclopedie alpină?”

Este stadiul la care intervine inițial Cornel Roman. Lui nu-i place stilul subsemnatului, însă nu-și permite a se manifesta mai vehement, întrucît ar avea de pierdut în ciocnirea cu subsemnatul... Așa că alege un mod mai lunecos, dar țintă fiindu-i tot a mă 
descuraja, cît să nu-i mai încurc așteptările asupra lumii (acestea fiind din categoria „Dumnezeu să-l ierte”).

„Da['] nu vrei tu să îți revii ,că dacă te-ar vedea cît te agiți pe seama lui...gura iar fi tot un zâmbet ironic ! 

Deși îmi cunoaște antecedentele, Cornel nu se poate abține să nu recidiveze. Mai exact speră să fiu sensibil la ideea de gură a lumii, iar totodată să reacționez ca omul normal. Care, intimidat de a fi a îndrăznit să fie altfel decît lumea, să nu mai apuce să fie atent ce îl pălește. Acțiunea lui fiind una care a avut succes cu alții, căci de nu ar fi avut, nu ar mai fi folosit-o acum.

Or zisele lui scîrțîie. 

Pe de o parte, îl întreb (fără a primi răspins însă, ulterior):

”Cum anume să mi revin, mon cher?”

Nu va răspunde curiozității mele pentru că nu e obișnuit să existe și altceva decît acum. În context, aruncă obuzul, fără să ia în calcul ce poate urma. 

Apoi, cu același material al clientului: 

„Nicu Dragomir nu mi s a părut un campion al ironiei... În altele excela, de care amicii lui nu pomenesc neam, acum!”

Cu o răsucire a cuțitului:

„...Iar de aici poate porni explorare, de ce nu pomenesc amicii vreunui Nicu Dragomir și despre relele aceluia...

Cornele, când m oi prăpădi să nu te apuci să tragi cu miere asupra persoanei mele! Zi cum am fost, și gata! Voi privi încântat, de unde voi fi aterizat atunci...”

Mai adaug, în ton cu logoreea-mi (poate și envoia de a primi aplauze (unele ce nu pot veni însă, din n motive):

„Atuul principal, al unui băgăreț deștept de băț prin gard, este materialul clientului/dulăului.”


La acest stadiul intervine George Dragomir (îl voi întreba ce fel de rubedenie este cu răposatul Nicu, dar nu îmi va răspunde):

„Nicu a murit. A fost un om cu bune si rele. Nu stiu ce disputa ai avut cu el dar nu cred ca e bine sa denigrezi pe cineva care nu poate raspunde. Nu vreau o polemica...”

E de spus aici că ideea „cu bune și rele” îmi este servită doar mie, acela nepomenind-o și în vreo caracterizare a răposatului...

Totodată, pe om îl doare în cot că vreun seamăn a fost lezat de Nicu („Nu stiu ce disputa ai avut cu el...”), atitudine unde își aduce un ajutor o idee socială, că nu ”e bine sa denigrezi pe cineva care nu poate raspunde”. Știe (în virtutea experiențelor anterioare) că oamenii dau ascultare unor asemenea formule, fără să-i dea prin cap că există și excepții.

Prudent, își asigură totuși spatele, cum că nu dorește o polemică (iarăși convins că va avea succes și la mine).


Or subsemnatul are idee că atunci cînd un om vîntură așa idee, el deja a aruncat idei ce duc la polemici. Și nu vrea să li se replice (iar implicit acea scenă să fie marcată de vorbele lui, necontestate de altele).

Este și motovul pentru care îi spun:

„Dacă vrei să nu ai polemici, nu interveni ca mai sus.”

Dumirit că ceva nu e în regulă / ca în experiențele lui, omul schimbă registrul, dar cu același scop - al lui nu ceda:

„Daca atat poti,asa sa te ajute Dumnezeu”

Există un dublu atac (barim în ton cu senzitivitatea mea) acolo... Ești / sînt declarat neputincios (căci mintea extrapolează), respectiv mi se spune, fie și indirect, că mă va bate Dumnezeu.

Eu:

„Nu ești deloc cuminte.

Lui Nicu tot așa îi spuneai (despre Dumnezeu și ajutorul lui), când se producea pe stilul său?

Eu nu cred în Dumnezeu.

Pe tine de ce nu te ar pedepsi El, pentru că îi invoci numele ca mai sus?”


Tu poți doar precum în comentariile-ți de mai sus?”


Omul o ține pe a lui, mai exact pe omeneasca încercare de manipulare (a unui seamăn). El folosește în continuare idei pe care le-a descoperit, anterior, a avea succes la inșii din (mega)grupul lui. Plimbă dezinvolt inclusiv pe ideea de moarte, ce m-ar paște.

„Faptul ca te certi un om mort arata ce caracter ai. Crezi sau nu crezi in ceva nu te ajuta cand treci strada. Sigur nu ajungi de fiecare data vizavi ..”

Cred că stau suficent de domol în continuare:

„A fi om înseamnă a încerca să îți manipulezi seamănul (adversar ori simplu om de la care poți câștiga ceva).

Inerent, dumneata nu faci excepție.

Ce frumos îmi dai pe la nas, cu spectrul lipsei de caracter... Mai exact, îmi lipsește caracterul dacă nu fac cum îți pică dumitale bine.

Ia zi mi și mie, care e treaba că vreun om care nu are caracter?

În paralel, nu e așa că dumneata posezi caracter?

Dincolo de asta, și întrucât eu sunt venit cu trenul, lămurește mă ce e aia caracter.”

Și:

„Unde mă cert eu cu un om mort?

Între noi fiind vorba, am suficientă pricepere literară, imaginație și îndrăzneală ideatică, pentru a încropi o ceartă cu Nicu. Cel de acum, de pe lumea ailaltă.

Apropo. Pe lumea ailaltă o fi tot atât de rău de gură?”

 

Omul e tenace, alternînd însă registre (dar tot dintre cele cu succes în trecut:

„Daca incoropesti [sic]....te faci singur de ras,citeste lumea ce spui. Pricepere literara praf”

Eu:

„Ai și față, ca să îți dai seama dacă eu posed pricepere literară sau nu...

Tu te tulburi grozav, cînd râde lumea de tine? Iar în consecință, ai impresia că și inamicii tăi stau cu asemenea grijă?...”

...Purced totodată la sistemul jiu-jitsu, de a folosi materialul clientului. Mai exact arăt nu doar că stau imun la formulele de atac ale adversarului,  dar le duc și în derizoriu:

„...Mie îmi place să râdă lumea de mine! Dacă nu râde de trei ori pe săptămână, înseamnă că n-am făcut nicio treabă, în intervalul respectiv...”


„Ce rubedenie ești cu Nicu Dragomir? Nu de alta dar ești la fel de negru în cerul gurii... Plus maestru în încercarea de manipulare. Vezi de pildă chestia cu rîsul lumii - doar doar m oi tulbura eu de ea, și voi părăsi scena simpaticei noastre dispute...”

 

<"Daca incoropesti....te faci singur de ras,citeste lumea ce spui. Pricepere literara praf">

Deduc din cele de mai sus că ești sensibil la gura lumii. La ce spune ea, în cazul unui gest pe care ți l crezi nepotrivit.

În consecință pot improviza lesne o povestioară, în care lumea se uită la tine dezaprobator și zice una sau alta...

Dă mi un semn, dacă vrei să pornesc un asemenea puseu de creativitate.”


Respectivul George Dragomir trece la lucurri mai serioase. Mai exact, lasă justiția divină deoparte, în favoarea celei lumești.

„Poti face ce vrei dar tot tampit esti. Poti improviza dar poti raspunde penal. Am terminat tot ce aveam de spus. Deduci aiurea..”


Eu:

Ce anume o să reclami în justiție?

Se sperie mulți ,pe la tine prin mahala, când îi ameninți cu răspunderea penală?

Până la urmă ce relație de rudenie era între tine și Nicu?”


 De data asta, omul se oprește.


luni, 22 iunie 2026

Nicu Dragomir, la deces (II)

AȘ COMPLETA CELE SCRISE IERI despre (răposatul) Nicu Dragomir cu cele de mai jos...

Este un material de data asta pe principiul drag mie, „Waiting fot the Worms).
(nu sînt aceia care se înfruptă din trupurile celor ajunși în țintirim, ci piesa anticului grup Pink Floyd, iar implicit o anumită curgere, a scrisele mele)

 


Pomenisem că pe Nicu niște amici de-ai săi îl îndemnaseră la un stil de viață mai sănătos, dar acesta nu-i ascultase.
(la chestiune, din start am intuit a fi la baza decesului o problemă de alcool. Așa-mi spunea genul de fizionomie, plus comportament)

La chestiune, cineva (mai temător de gura lumii) mi-a transmis următoarele, legat de Nicu:
 
„Un jeg de om , nesimtit , mi-a tot scris jigniri in spatiu public fara a ma cunoaste personal si fara sa ii zic ceva. L-am tot raportat si blocat fara a se opri! Asa mult mi-am dorit sa dau ochii cu el, dar norocul l-a protejat . Ultimul msg pe care il l-am scris in privat a fost sa il manance canceru stiam ca face citostatice
Da-l in sange de sclav betiv”

Tonul nu este dintre cele mai elegante, dar de aici se naște ideea că avem ceea ce culegem. Iar asta fiind valabil inclusiv la subsemnatul, în cazul inevitabilei extincții...

Același continua:

„Cred ca de la bautura [i s-a tras]
Mai scria [pe Fb] asa din joi in paste
Dimineata sau pe la pranz puteai avea cu el o conversatie normala
Chiar era ok
Apoi seara te futea in gura
In fine da.l in mortii lui
De aceea nu am vrut sa scriu pe facebook ca na...
Sa pastrez un limbaj mai decent in spatiu public”
.
TEORETIC, sînt mai mult decît blamabil publicînd extrasele de mai sus. Dar pe de o parte vină își are și Nicu, de a se fi stropșit la respectivul cît acela să replice, fie și măcar acum, cu cele de mai sus.
.
Totodată, parcă nu e o treabă ca amicii răposatului de azi să tacă mîlc, în privința unor asemenea manifestări.
.
IAR DE AICI, se poate explora de unde simpatia lor, pentru zurbagiul (termenul este totuși elegant) în cauză.




.
Intuiesc, în principal, un personaj similar în universul lor familiar, iar pe acest fond (fiind de-al lor') ajungînd să-l compătimească. Să-i treacă cu vederea, în ideea (generată de țarcul comun de existență), „Nu vezi cît suferă, ce viață grea are lăsată de la Dumnezeu?”
.
Dincolo de asta, îmi amintesc faptul că eu însumi trăgeam la măsea, la vremea clinciului inițial cu Nicu Dragomir. Este drept că asta nu ducea la mitocănii (avînd suficiente alte arme în panoplie), dar paharul în preajmă era același.
Și chit că frecvența era diferită (vă las pe dumneavoastră să apreciați cine îl ridica mai rar) .
.
În context, mă pot întinde un un text pe felie, despre acea înclinație a subsemnatului. Îmi vine mănușă, la bani mărunți.
.
Tot întru asemănări, mi s-a întîmplat să am parte și eu, de un cancer. Și legat de care o apropiată persoană socotește că a decurs din agresivitate (prin cărți, eu citisem de tristețe).
.
Nu știu cum a gestionat el, dar la mine alcoolul se afla treabă destul de rară, pentru a nu încurca lucrurile.
În același timp, am avut - ca orice barză chioară - baftă, pe felie...
.
Tărășenia nu s-a dezvoltat suficient de agresiv pentru a încurca fatal lucrurile, iar totodată, mergînd în lăudatul spital Fundeni, m-am luat cu mîinile de cap de atmosfera și aglomerația de acolo!
Așa că, după un moment de descurajare (”mai bine mor, decît să merg în tîmpenia aia de atmosferă!”) am ajuns la clinică particulară, ce lucra inclusiv cu așa-numită decontare CAS.
Una spălată (chit că doctorița curantă era cam acră), și care m-a trimis pentru tratament într-un spațiu și mai dat în mă-sa, în incinta complexului Enayati, din nordul Capitalei.
.
În așa situații, cam nimeni nu-ți spune ce te așteaptă, ce se ascunde dincolo de termenii chimioterapie, respectiv radioterapie, belelele inerente acelora te iau pe nepregătite și cred că nu pe puțini îi duc - voluntar (cu... moartea pe moarte călcînd) - pe buza extincției.
.
Am avut însă noroc de partenera mea Tatiana, de felul ei asistentă medicală (și nu una de colea), care s-a ocupat de toate compensările necesare, unui organism stors de acea terapie.
.
Iar acum, după patru ani, o duc ok...
.
INDISCUTABIL, am vorbit mai sus mult (și, mascat, favorabil) de propria persoană.
E un lucru foarte urît, admit spășit asta...
.
Revenind la Nicu, ce să zic...
Îndeobște, după ce dau cu parul, mă iau simpatiile pentru fostul adversar. Foarte probabil că de acum o să-i tratez cu ceva duioșie, trecerea prin viață...
.
Remarc pe felie că la un moment își postase o poză de pe la 15 ani, diafan... Era probabil dorință de regresie, în acea epocă lipsită de probleme.
Ca un făcut, cu cîteva zile înainte de sfîrșit pomenea - fără să-i fi reținut bine numele de (Sandu) Pizanti... care și el e dus dintre noi, fie și în urma unui accident pe munte.
.
CA ÎNCHEIERE.
Teoretic, îmi bag nasul din plin în sufletul altora.
Dar e și problema acelora, dacă sînt atît de sensibili, la treaba asta.

Nicu Dragomir, la deces (I)


UN PRIETEN ÎMI SPUNE, în dimineața asta, că s-a prăpădit Nicu Dragomir, om de munte, cu care am avut cîndva pe net un clinci, de ceva proporții.

De felul meu nu respect moartea nimănui (dar nici nu dau cu pietre, după ea). Iar totodată nu aș fi pomenit nimic, aici, de respectivul deces, dacă amicul pomenit mai sus nu mi-ar fi reamintit un amănunt de care uitasem...
Și anume că Nicu mi-a urat, pe o filă net, să fac rapel fără coardă.

Or așa ceva se sancționează, fie și după posibilitățile fiecăruia (și la clipa potrivită).
Asta, pentru că eu nu am vînturat asemenea idei, în ce-l privește (pot afirma, că nici pe alții)
Ca urmare, mă întind la cele de mai jos.
°






Nu aveam idee de el, pînă nu ne-am luat pe o pagină de net-montan oarecare, să fie vreo 10-12 ani de atunci. Amîndoi fiind, pare-se, neobișnuiți să piardă în acel sport...

Cu dificultate i-am făcut față, căci era ceva totuși neobișnuit pentru mine (pe file montane), prin vulgaritate....
(îmi povestea Liviu Enache ulterior, că el și amici de-ai lui, urmărind 'meciul', porniseră pariuri - care dintre mine și Nicu, va 'dovedi' pe celălalt)

...Pare-se că nici lui nu i-a fost bine, în acea confruntare încheiată nedecis, căci s-a ferit în viitor a se mai da leu, pe unde i-o fi sărit în ochi numele meu.

A făcut-o în schimb, extrem de curajos, în lipsa mea...
Mai exact în 2019, cînd, Dinu Mititeanu luîndu-mă la refec într-un lung cîrnat, Nicu i-a ținut isonul (alături, între alții, de brava Mariana Antonescu, din Bușteni).
.
Nicu a ținut acolo să precizeze, pe de o parte: „cu persoana MO am renunțat să mai vorbesc [sic] de mulți ani, cred că are buba la cap”.
Cît și, pentru a se da deștept-moral, că „A denigra o persoană pe care nu ai cunoscut-o, a te furișa după o perdea e ceva ușor”
.
Asta, în condițiile în care el nu cunoștea opinia mea, despre subiectul discutat acolo (nici Mititeanu, om normal, nu se obosise la o adică să mă citeze - cu buna credință aferentă - cu ceva...)
.
Am aflat de rechizitoriul de mai sus la vreun an după ieșirea lui în eter, cînd am replicat, pe stilul meu.
Ca urmare, iar s-au inflamat lucrurile-mi cu Nicu, de-a lungul a șapte comentarii... Din partea lui, s-a aflat urarea cu rapel pomenită deja, cît și amenințarea că mă întîlnește el pe undeva, și-mi arată el!
.
Admit că am tremurat un pic de ultima perspectivă, dar nu știu cum se face că același vehement (cît și doamna Antonescu, ce mă acuzase de toate infamiile lumii) mi-au blocat nu doar putința de a comenta, însă chiar și de a da vreun ochi, precum tot omul curios, pe fila lor...
.
Asta, întrucît amîndoi s-au aflat în categoria celor displacîndu-le grozav, să-i contrazici măcar atîtica (căci sînt/erau oameni...).
.
La final de-așa informare, o să spuneți că nu-i frumos a gîndi astfel despre un răposat, dar la o adică pot paria că a plecat - de pe lumea asta - cu o părerea proastă despre mine...
.
PE FELIE, poate e de dat o vorbă și spre ideea de moarte. De azi (senect sau ba) ești, iar mîine dispune Domnul, ce și cum.
Paște acest (mic) pericol...
.
În context, evit ca naiba să am probleme de rupt gîtul pe unde umblu, dar după vreo cinci ani de ok, acum cîteva zile am trecut peste niște prize vai de steaua lor, deasupra a ceva hău (sau poate nu hău, dar foarte bun de rupt gît, cap și ce mai are omul).
.
Finalmente, am avut doar paguba unui piton scăpat la vale, datorită eternei mele dezordini...
.
Dincolo de asta, am puiul de imaginație să-mi închipui comentariile, la dispariția subsemnatului - parcă Mark Twain se mai ocupa cu așa ceva...
(mi se sperie gîndul de vreun cîrnat de emoticoane, respectiv lăcrămoase RIP-uri)
.
PS
Am remarcat că își masca prin poze ochii, foarte probabil pentru a nu i se putea citi vreun mesaj ori altul, de pe acolo...
**
Nu știam că le avea cu Căpitanul (cred că nu e vorba de Val Vîrtej ori de Captain America), deși, la acel gen de comportament, nu ar trebui să mă mire vreo apetență legionară...

joi, 11 iunie 2026

Uneori ne jucăm cu vorbele

…De pildă, "Cunoaște-te pe tine" . Or, îți cam iese pe ochi cunoașterea aia de sine.
O simt eu, paria montan, privind alăturatele text și poze (sentimente, unele numai bune să le purici cu psihanalistul)

„Serviciul Public Local Salvamont Zărnești
Jurnal de weekend – 6/7 septembrie 2025
Un weekend intens, început cu Gala Alpinistilor Veterani din România, unde legendele vii ale salvamontului românesc, cândva sportivi de performanță în alpinism, s-au reunit în Prăpăstiile Zărneștilor, la baza noastră de formare profesională Salvamont Zărnești.
Un eveniment de excepție, la care am fost onorați de prezența lor....”

Îmi place să cred, totuși, că activitatea mea pe munte ori la tastatură, a prins și prinde bine domeniului.
Asta fie și pe durerosul drum al unei extreme ce temperează o alta.


PS
Mi se sperie un pic gîndul, ori barim se tulbură, că peste vreo 50 de ani aș putea fi omagiat, la asemenea manifestări.
A mai pățit o nea Nae Baticu, chit că nu știu cum vede acum așa lucruri, din cer...






Despre noțiunea „carpatism”

(preluat de pe fila mea Facebook)

Întîlnesc pe undeva (anunț al unor ture plătite) termenul de „carpatism”.

Nu izbutesc să rezonez și pace, cu el. Mi se pare o denumire emisă de copii cuminți și patrioți (dar cu ochiul și la bani), vizînd clienți la fel (cu artă de a face bani, la jobul lor din cursul săptămînii).
.
Asta la prima vedere.

Apoi, mi-e greu să uit că a fost folosit și acum un veac, privitor la alte activități montane, iar în același timp fără să prindă cine știe ce rădăcini. Nu am vreo antipatie pentru „carpatism”; dar dacă vezi cu nu a prins cîndva, unde scrie că, scos de la naftalină, ar avea acum?

Totodată, e o cutie a Pandorei acolo...
Mai exact unii vor spune că e carpatism și a umbla prin, să zicem, munții Poiana Ruscăi. Căci e în Carpați. Iar aici e greu a veni cu „Las' că știm noi mai bine, ce e aia carpatism...”.


Comentarii
Mircea Ordean
La o eventuală întrebare ce anume fac pe munte, răspund că „merg prin (zone de) abrupt”. Asta indică rute elementare pe acolo - iar ochiul experimentat se poate uita la fața mea, cam de ce dificultate / natură sînt ele.
Dacă aș parcurge trasee mai acătării, aș spune că „mă cațăr”.
Firește, dacă întreabă vreunul mai nevinovat, aș uza de formula că ”fac alpinism”, deși poate și la acel nivel termenul e demodat, și de înlocuit cu „mă cațăr pe stînci”.
Nu țin însă a... universaliza punctul meu de vedere...
Andrei Badea
Aș fi fost onorat dacă ați fi acordat atenție și materialor produse de cei care promovează acel termen. Poate, așa, ați fi aflat că nu tot ce se face în Carpați e "carpatism". Totuși, e bine că termenul încă ridică sprâncene, chiar că vorbim de cele ale unor adulți neastâmpărați către prea cuminți copii.
Zoly Hascsi
Dacă merg în Sierra Nevada pe trasee nemarcate de trekking ce fac? Sierranevadism? Yosemitism? Multe trasee sunt exact precum nemarcatele din Bucegi, ba chiar în unele locuri m-am simțit ca acasă. Aș putea să spun că am practicat carpatismul, nu?
Olimpul, la fel. Dacă urc pe Stefani, toate traseele spre el fiind nemarcate și cu ceva cățărare, fac olimpism? Carpatism?
Eu prefer să spun că fac "drumeție". Când e nevoie, adaug și puțină "cățărare" în text.
Danut Nicolae
Eu prefer termenul de "drumeție alpină" atunci când merg pe trasee (marcate sau nemarcate, contează mai puțin) atunci când traseul depășește termenul de drumeție simplă (mers pe jos la munte) și se duce, fie datorită pantei, fie datorită expunerii, către cățărare, fără a deveni cățărare în toată firea. Iar dacă dă în cățărare, pe mai multe pasaje (nu doar unul) îi spun cățărare, și gata!
Dan Colniceanu
Eu încă mă amuz când termenul carpatism deranjează, dar jumatate din comunitate face alpinism când se cațără pe stâncă la espadrile. Mai nou văd că se merge cu pioletul vara…. suntem pe drumul cel bun?
Zoly Hascsi
Dan, în curând alpinismul nu se va putea deosebi de carpatism, dat fiind topirea accelerată a ghețarilor din Alpi. 🙃
Dan Colniceanu
Iulius Julius eu nu am un răspuns, dar sunt la fel de curios de motiv.
Alexandru Narcis Popescu
Dan Colniceanu, eu din mai multe motive, merg cu el in orice nemarcat, vara. Devine o prelungire ideala pe pante surpriza, ude, inierbate si cu mari inclinatii. Te agăți bine cu el in cloanțele Fagarasului de pilda, cand fortezi o iesire pe muchii.
E o arma buna daca te ataca un urs , un lătrău sau un om.
Author
Mircea Ordean
L-am folosit decenii pentru ierbușuri înclinate, respectiv zone cu zăpadă din abrupt (să zicem în iulie).
În ultimii ani, descoperind sculele cu greutate redusă ale anilor noștri, am apelat iar la așa ceva.
Dan Colniceanu
Este clară utilitatea/utilizarea lui in zone cu zăpadă, chiar și timpurie. Iar pentru zonele despre care se vorbește mai sus se folosește coarda, material tehnic ce nu trebuie să lipsească pentru turele de drumeție alpina/carpatism sau scrambling.
Pioletul este o unealtă esențială în alpinism, folosită pentru 1. frânare în caz de alunecare pe zăpadă/gheată 2. Cățărarea unor pe pasaje tehnice de zăpadă, gheață sau mixt cf. EN 13089.
Dar da, nu te împiedică nimeni să bați cuie cu el sau chiar covoarele, este o alegere personală.